» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

توسعه صنعت نفت نسخه شفاء بخش معضلات اقتصادی سروستان

۱۴ دي ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵:۰۳ کد مطلب: 12317

به نظر می رسد با توجه به خشکسالی های اخیر و از بین رفتن بخش اعظم صنعت کشاورزی و دامداری سروستان از یک سو و از سوی دیگر تعطیلی بالای 80 درصدی کارخانجات شهرک صنعتی شماره یک سروستان که منجر به رکود اقتصادی در این شهرستان شده، توسعه صنعت نفت سروستان می تواند گره گشای مشکلات موجود باشد.

به گزاش خبرنگار سروستان ما، به دنبال کاهش شدید بارش های طی یک دهه گذشته و خشک شدن قنوات و چشمه های جاری در سطح شهرستان سروستان، دو صنعت بزرگ اقتصادی سروستان یعنی؛ کشاورزی و دامپروری دچار بحران شد و تبعات ناشی از آن گریبان تلاشگران این عرصه را گرفته است.

 

تعطیلی واحدهای کوچک و بزرگ دامداری، کاهش چشمگیر تولید محصولات کشاورزی و به دنبال آن شیوع موج بیکاری و روی آوردن تولیدکنندگان محصولات زراعی و دامی به بازار مشاغل کاذب همچون دستفروشی و.... گوشه ای از حواشی معضلات ناشی از خشکسالی های اخیر در شهرستان سروستان می باشد.

 

هر چند طی یک دهه گذشته زمزمه تغییر الگوی کشت توسط مسئولین در گوشه و کنار این شهرستان شنیده شد و درنهایت کاشت درختان زیتون و پسته در اولویت طرح های کشاورزی قرار گرفت اما به دلیل کاهش اعتبارات کم بهره دولتی و از سوی دیگر، افزایش هزینه های تبدیل مزارع کشاورزی به باغات پسته، این طرح نیز در نیمه راه از نفس افتاد و رویای احداث 4 هزار هکتار باغ پسته به همراه انتقال پسآب تصفیه شده فاضلاب شیراز به دشت سروستان در تنگنای بی تفاوتی و بی مهری مسئولین گرفتار شد و کار بجایی رسید که امروز باغداران سروستانی مشکل تامین آب باغات مکانیزه خود را دارند!

 

انچه مسلم است؛ عدم دقت در جلوگیری از کاشت محصولات جالیزی با مصرف آب زیاد و همچنین ادامه پروژه های تولید گندم و ذرت، باعث افت چشمگیر آب چاه های کشاورزی در سطح این شهرستان شد و متاسفانه این روند هنوز ادامه دارد.

 

از سوی دیگر بخش صنعت سروستان نیز مدت هاست در حال کما به سر می برد و علیرغم وجود زیرساخت های لازم به ویژه در شهرک صنعتی شماره یک و موقعیت ویژه مکانی آن به دلیل بی مهری مسئولان نسبت به تامین اعتبارات کم بهره بانکی و عدم ایجاد تشویق های حمایتی و مالیاتی جهت این گونه مراکز تولیدی، دیگر امیدی به احیای مجدد این مجموعه های بزرگ تولیدی نیست.

 

تعطیلی بیش از 80 درصد از کارخانجات شهرک صنعتی شماره یک  و تبدیل شدن این شهرک به ساختمان های متروکه، عدم تامین زیر ساخت های شهرک صنعتی شماره 2 باعث شده که امید به دست آوردن کسب و کار جدید در این مجموعه ها که در سال های نه چندان دور ، هزاران نفر مشغول کار و تلاش بودند روز به روز کمرنگ تر  شود و کار به جایی رسیده که از مجموع  سی و چند کارخانه تولیدی مستقر در شهرک صنعتی شماره یک، تنها سه تا چهار مجموعه تولیدی آن هم با حداقل تولید و حداقل نیرو و صد البته به صورت فصلی و مقطعی در حال فعالیت اند.

 

به نظر می رسد با توجه به  مشکلات فوق الذکر و گسترش بحران بیکاری و رکود اقتصادی به ویژه طی چهار سال اخیر در سطح شهرستان سروستان، تنها نسخه شفابخش اقتصاد سروستان، گسترش و توسعه صنعت نفت این شهرستان با توجه به وجود 12 حلقه چاه نفتی در این منطقه می باشد.

 

تاسیس پالایشگاه شماره 2 استان فارس در سروستان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و در کنار آن احداث کارخانجات تولید فرآورده های نفتی می تواند بخش اعظم مشکلات اقتصادی و به تبع آن سایر مشکلات اجتماعی به ویژه حل بحران بیکاری در این شهرستان را مرتفع سازد.

 

قطعا توجه به این صنعت بزرگ و تولید کننده ثروت در این شهرستان، امکان جبران بخشی از مشکلات کلان اقتصادی استان پهناور فارس را نیز فراهم خواهد کرد و این مهم؛ عزم جدی، برنامه ریزی و حرکت مسئولین ارشد کشور، استان و سروستان را می طلبد.

 

حال باید دید برنامه دولت تدبیر و امید برای نجات شهرستان سروستان از این رکود عظیم اقتصادی چیست و آیا دولتمردان ما عزمی برای حل مشکلات ناشی از مسائل اقتصادی برای مردم این دیار دارند یا خیر؟!

 

انتهای پیام/س
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

ناشناس
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۵:۰۸

شرکت نفت هم میتونس اشتغال ایجاد کنه که کرد ولی فقط واسه غریبه ها

پاسخ به این نظر
سروسونی
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۸:۲۰

میگم اگه من توخونمون چاه بکنم برسم به نفت .نفته مال من میشه یا دولت؟

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۲۰:۴۸

آقای فرماندار یعنی نمی تونی این نیرو های شرکت نفت رو بومی کنی که لااقل اگر دود این شرکت نفت به چشم ما میره یه سودی برامون داشته باشد یعنی قدرت یه فرماندار در یک شهرستان به این حد پایین رسیده؟

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۰:۱۱

مشکل ما بیشتر عدم کارشناسی و مطالعه صحیح در همه حوزه می باشد میدانید ساخت پالایشگاه و حتی پتروشیمی چه مقدار مصرفی نیاز دارد میدانید پالایشگاه مرودشت با آن همه عظمت و با وجود تغذیه سد درودزن بخاطر مصرف آب زیاد تعطیل شده است آیا می دانید که پالایشگاه یک سوم آب شیراز گ مصرف آب دارد پیشنهاد میشود در این رابطه متخصصان امر به صورت کارشناسی و به دور از مساییل سیاسی بحث گردد آیا میدانید به خاطر احاطه شدن کوهها در سروستان استقرار سرورستان کفه ای با مشکل وارونگی و آلودگی هوا مواجه میشویم و انواع اقسام بیماری سراغمان میآیید

پاسخ به این نظر
شهروند
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۹:۰۱

صنعت نفت اگر هم به شكوفايي برسه اشتغال و كارش براي پارتي دارها و سهميه دارها و غير بومي ها هست. مردم سروستان سالهاست كه به اين وضع عادت كردند. گرچه كه از خودي هاي منفعت طلب هم زياد ضربه خوردند

پاسخ به این نظر
سروستان مظلوم
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۲:۳۱

همشهری محترم خدا کنه رکود بازار تمام بشه وحرکت وکار شروع وامید وانگیزه در جامعه بوجود بیایید ودست دولت وملت پر بشه امروز همه کشور رکود هست ولی سروستان بیشتر بخاطر ناامیدی مردم ومهاجرت وضعف مدیریتی در شهر وخشکسالی پی در پی داره رنج میبره ودر حال حاضر دعا کنیم برای باران که تابستان 96 مشکل آب بیداد خواهد کرد یاخدا به فریاد برس

پاسخ به این نظر
نفت
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۲:۴۹

اگر لطف کنید جواب بدن پروژه قبلی چند تا کار برای این دیار بوجود آمده تا بعد اگر توسعه بیاد ولی برای افراد خارج از این دیار کار درست بشه والودگی ومشکل آب هم بوجود بیا به نظرتون همان کور سر شومی باشیم بهتر نیست

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ ۸:۰۸

تااین دولت و این مسئولین هستند امیدی نیست که نیست..... کاش کلیدش گم نشده بود!!!!!!!!!

پاسخ به این نظر
م
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ ۱۱:۱۷

توسعه صنعت نفت نسخه شفاء بخش معضلات اقتصادی سروستان و به همراهش بیماری های زیادی هم بوجود می آید. به نظر من بهتر است در مورد اشتغال زایی سراغ مشاغل بی ضرر برویم

پاسخ به این نظر
مهندس نفت
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۱۹:۰۹

عزیزان ، تاسیس پالایشگاه در سروستان اصلا جایز نیست ، حجم آب مصرفی و پساب های پالایشگاه ، شدیدا بالا هست .

پاسخ به این نظر