» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

اقتصاد گردشگری در روستاهای تاریخی "مهارلو" و "قلات" توسعه می‌یابد

۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲:۲۴ کد مطلب: 15843

مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان فارس با اشاره به طرح ضربتی تولید و اشتغال در دو روستای استان گفت: اقتصاد گردشگری در روستاهای تاریخی "مهارلو" و "قلات" توسعه می‌یابد.

به گزارش سروستان ما، مصیب امیری ، مدیرکل میراث‌ فرهنگی فارس به تشریح اقدامات صورت گرفته در اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال دو روستای استان فارس پرداخت و اظهار داشت: ضمن بررسی‌های کارشناسی در زمینه زیرساخت‌های گردشگری، جاذبه‌های تاریخی- میراثی و صنایع دستی این دو روستا، بر لزوم تقویت بوم‌گردی منطقه با رعایت حفظ بافت تاریخی روستاها، احیا صنایع دستی فراموش شده منطقه و تحرک‌پذیری اقتصاد گردشگری تاکید کرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی فارس با بیان اینکه روستاهای قلات و مهارلو جزو روستاهای هدف گردشگری هستند به اقدامات صورت گرفته در حوزه صنایع دستی هر دو روستا اشاره و عنوان کرد: با توجه به فعالیت تنها کارگاه بازمانده گیوه‌دوزی در روستای تاریخی قلات، رایزنی‌هایی مبنی بر ایجاد ارتباط تولیدکنندگان گیوه و ملکی با فروشندگان در مراکز استان با صنعتگران این روستا شده است. 

وی افزود: در حوزه گردشگری روستای قلات پروانه بهره‌برداری 2 اقامتگاه بوم‌گردی و در روستای مهارلو پروانه بهره‌برداری یک اقامتگاه بوم‌گردی صادر شد. 

 امیری تصریح کرد: همچنین طرح‌های برگزاری دوره آموزشی توانمندسازی جامعه بومی، برگزاری دوره آموزشی بوم‌گردی، برگزاری تورهای طبیعت‌گردی و روستاگردی توسط دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فعال در حوزه طبیعت‌گردی استان، تدوین بسته‌های سفر بین استان‌های منطقه 1 و 7 کشور و معرفی روستا به صورت مشترک در حوزه گردشگری دو روستا برگزار  می‌شود.

وی تصریح کرد: در حوزه گردشگری روستای قلات میزان 15800 میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال 66 نفر و در روستای مهارلو میزان 970 میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال 80 نفر پیش‌بینی می‌شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس  بیانکرد: از ابتدای سال 95 تاکنون با اقدامات اجرایی صورت گرفته در حوزه گردشگری روستای مهارلو برای تعداد 80 نفر زن و مرد شغل ایجاد شده است.

امیری با اشاره به تاریخی بودن روستای قلات عنوان کرد: با تخصیص اعتباری به میزان 300 میلیون ریال جداره‌های بافت تاریخی این روستا مرمت و تعمیر شد و در روستای قلات راه‌اندازی یک هتل 3 ستاره با سرمایه‌گذاری 12240 میلیون ریال و پیش‌بینی اشتغال 25 نفر و در روستای مهارلو طرح 10 هکتاری منطقه نمونه گردشگری و دریاچه مهارلو در دستور کار قرار دارد.

منبع:تسنیم
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما: