» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

سومین "کاروانسرای عباسی" مستقر در سروستان در آستانه نابودی قرار گرفت+تصاویر

۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱:۱۱ کد مطلب: 19177

سومین کاروانسرای تاریخی سروستان که از مجموعه آثار دوره صفویه در شهرستان سروستان می باشد در آستانه نابودی کامل قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سروستان ما، با توجه به آثار باقی مانده از ادوار تاریخ کهن سروستان که شاخص ترین آنها "عمارت چهارتاقی یا کاخ ساسان سروستان" می باشد  متوجه این موضوع می شویم که این دیار در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود، همواره یکی از نقاط مورد توجه حاکمان و سلاطین گذشته بوده است.

 

قرار گرفتن سروستان در مسیر راه های مهم ارتباطی ایران، بالاخص، معرفی این دیار کهن به عنوان دروازه جنوبی و شرقی استان فارس، منجر به ساخت کاروانسراهای کوچک و بزرگ در قسمت های مختلف آن به ویژه در دوره صفویه شد بطوریکه از مجموع 999 کاروانسرایی که در دوران شاه عباس صفوی در سراسر ایران احداث شده، 4 کاروانسرا در سروستان بنا گردید که این مساله بیانگر موقعیت جغرافیایی مهم وخاص این خطه از کشورمان می باشد.

 

از مجموع چهار کاروانسرای ساخته شده در سروستان، یکی در مهارلو، دیگری در خیرآباد و دو کاروانسرا نیز در داخل شهر سروستان یعنی سه راه امام خمینی(ره)  فعلی که به آن "کاروانسرای نمکی" می گفتند و دیگری در حسن آباد(آب پخش) احداث شده بود که به غیر از  کاروانسراهای داخل شهر که هر دو از بین رفته اند،  دو کاروانسرای مهارلو و خیرآباد هنوز تقریبا سالم و پابرجا هستند.

 

با این اوصاف نکته قابل تعجب و تاسف درخصوص کاروانسرای روستای خیرآباد این است  که این کاروانسرا مدت هاست علاوه بر از بین رفتن حریم آن و ساخت و سازهای غیرقانونی اطراف آن، سالهاست که به آغول گوسفندان اهالی روستا درآمده و ظاهرا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس توجهی به آن ندارد و حتی معلوم نیست که این کارونسرا در لیست آثار میراث ملی ثبت شده یا نه!

 

هرچند سه سال پیش نیز طی یک گزارش مفصلی به وضعیت نابسامان این کاروانسرا پرداختیم و متاسفانه اقدامی از سوی مسئولین صورت نگرفت اما تکرار نگرانی های مردم و به ویژه دوستداران آثار تاریخی این شهرستان و همچنین  فرو ریختن قسمت هایی از این کاروانسرا به دلایل نامعلوم طی چند ماه گذشته، ما را بر آن داشت تا ضمن رصد میدانی این مجموعه تاریخی بار دیگر ضمن بیان وضعیت اسف بار آن به مسئولین شهرستانی و استانی، رسالت اطلاع رسانی خویش را انجام داده و امیدوار باشیم تا مسئولین، پیگیر رسیدگی به این آثار که شناسنامه فرهنگی دیار سروستان کهن می باشد، شده و اجازه تخریب بیش از پیش آن را ندهند.

 

گوشه هایی از تخریب این کاروانسرا از نگاه دوربین؛

انتهای پیام/س
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

امیر ،سروستانی ساکن شیراز
۱۳۹۶/۹/۲۵ ۱۲:۲۰

با سلام وتشکر از انعکاس این گزارش جایی تاسف هست که این بنا درحال تخریب می باشد پیشنهاد می گردد بخش خصوصی وارد شود چون محلی هست برای درآمد زایی وشناخت قدمت آن شهرستان ما که حاضریم به اندازه توان کمک کنیم

پاسخ به این نظر
سروستانی
۱۳۹۶/۹/۲۵ ۱۸:۴۵

اگر سرمایه گزار خوش فکری باشد این مکان موقعیت مناسبی جهت ایجاد منطقه بوم گردی می باشد .

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۶/۱۰/۱ ۱۲:۵۱

سلام این مجموعه و موقعیت عالی ان ظرفیت فوق العاده ای برای بوم گردی و گردشگری داره قابل توجه.جوانان جویای کار.....

پاسخ به این نظر