» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

تولید انبوه و با کیفیت پسته در سروستان نتیجه پیوند علم و صنعت

۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۱۳:۴۴ کد مطلب: 19206

موفقیت چشمگیر احداث باغات پسته در سروستان و تولید منحصر به فرد این محصول چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی در سطح ملی، طی بازه زمانی حدود 10 سال، نتیجه پیوند علم و صنعت در این عرصه می باشد.

به گزارش خبرنگار سروستان ما، پس از وقوع پدیده خشکسالی طی بیش از یک دهه گذشته در کشور و به خصوص استان فارس، توصیه اساتید دانشگاه و صاحب نظران علم اقتصاد به کشاورزان، تغییر الگوی کشت بود که این مهم از اوایل دهه هشتاد در دستور کار کشاورزان سروستانی قرار گرفت و  موفقیت آمیز بودن طرح احداث باغات پسته در سروستان که سابقه کاشت آن به اواخر دهه هفتاد در این شهرستان باز می گردد.
 

 ارائه مشوق ها دولتی از جمله؛ انتقال تجربه علمی کاشت و بهره برداری این محصول، پرداخت وام های بلاعوض و کم بهره جهت احداث باغ های مکانیزه از یک سو و استقبال کشاورزان سروستانی از سوی دیگر منجر به وقوع انقلابی بزرگ در جهت احداث باغات مکانیزه و علمی پسته در سطح مزارع سروستان شد.

 

فاز اول این طرح یعنی احداث 2000 هکتار باغ پسته  و ثمری شدن آنها در طول کمتر از 6 سال و همچنین کیفیت بالای محصول تولید شده، خیلی زود بازار پسته کشور را متوجه این دیار زرخیز کرد به طوریکه طی مدت حدود 6 سال میزان سطح باغات پسته از 2هزار هکتار به حدود 6 هزار هکتار رسید که در حال حاضر بالغ بر 3 هزار هکتار از باغات این شهرستان ثمری و کیفیت پسته تولیدی آن زبانزد خاص و عام در داخل و خارج از کشور می باشد.

 

جلوگیری از هدر رفت آب و تولید محصولی ارز آور، ایجاد اشتغال جهت بیش از 10 هزار نفر نیروی کار به صورت مستقیم و غیرمستقیم، زمینه سازی بستر سرمایه گذاری مطمئن و بادوام در عرصه تولید پسته در سطح باغات این شهرستان از جمله دستاوردهای احداث باغات پرمحصول و با کیفیت پسته در سراسر این شهرستان می باشد.

تقسیم بندی باغات پسته این شهرستان به 13 بخش و حضور دائمی کارشناسان و رصد باغات به صورت مجزا در هر کدام از این بخش ها و برگزاری دوره های گوناگون آموزشی جهت کشاورزان از سوی  جهادکشاورزی با همکاری اساتید دانشگاه های علوم کشاورزی کشور در طول سال از یک سو و از سوی دیگر هوش و ذکاوت و همچنین دقت و سرعت عمل باغداران این شهرستان در انتقال علم و تجربه به باغستان های پسته منجر به شکست رکورد تولید این محصول در سطح ملی چه از نظر میزان برداشت  در هکتار و چه از نظر کیفیت شده است به طوریکه میانگین برداشت پسته خشک در سطح باغات سروستان به حدود 15 تن در هکتار رسید در صورتیکه میانگین تولید پسته کشور در هر هکتار 1/6 تن می باشد.

 

این دستاورد بزرگ علمی، صنعتی و اقتصادی مدیون پیوند  محکم علم و صنعت در راستای تولید و فرآوری این محصول پرطرفدار و ارز آور از یک سو و از سوی دیگر تلاش و پشتکار کشاورزان این دیار به عنوان سربازان عرصه امنیت غذایی کشور بوده و هست.

نکته جلب اینجاست که اگر فروش 4 کیلوگرم پسته را با توجه به قیمت جهانی آن محاسبه و با فروش یک بشکه نفت خام(153لیتر) مقایسه کنیم خواهیم دید که تولید و فروش پسته، سودآوری چند برابری در مقابل فروش نفت خام برای کشور ما دارد.

 

کلام آخر اینکه در صورت تداوم و افزایش حمایت های بخش دولتی و همچنین توسعه شرکت های بخش خصوصی در عرصه تولید و فرآوری پسته، علاوه بر حل  بخش زیادی از معضل بیکاری می توان در مبحث استقلال اقتصادی کشور و کاهش وابستگی بودجه دولت به فروش نفت خام، حرکتی پرشتاب تر داشت و آنچه در آینده دور آن  را جستجو می کنیم می توان در آینده ای بسیار نزدیک به آن دست یافت.

 

انتهای پیام/س
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

ناشناس
۱۳۹۶/۹/۲۷ ۱۵:۳۶

با عرض سلام و تشکر از شما .تقاضا می شود به مشکلی که تعداد زیادی از کشاورزان با آن مواجه هستند گزارشی تهیه فرمائید .با تشکر. تعدادی از کشاورزان بخصوص روستای شوریجه که زمین های آنها اوقافی است و بخاطر کمبود آب به کشت پسته روی آورده اند با توجه به اینکه زمینهای اجاره ای از سوی اداره اوقاف و امور خیریه بعنوان کشت و زرع به آنان اجاره داده شده و بعد از گذشت حدود 18تا20سال قبل به کاشت پسته روی آورده اند حال اداره اوقاف برای تمدید اجاره نامه و فروش زمینها قیمت زمینها را هر هکتار به قیمت باغ و بمیزان خیلی گرانتر از زمین ملکی محاسبه می نماید و این در حالی است که هیچگونه هزینه ای توسط اداره اوقاف نشده است و حتی از قیمت زمین مالکی نیز مبلغ بیشتری عنوان نموده است که کشاورزان مجبور هستند علی رغم هزینه های زیاد زمین و باغی که چندین سال روی آن زحمت کشیده اند رها کنند و بروند .خواهشمند است این مطلب رو پخش کنید و گزارشی از این خصوص تهیه کنید .با سپاس فراوان .خرمی

پاسخ به این نظر