» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

واکنش اداره میراث فرهنگی به انتشار خبر "تخریب کاروانسرای عباسی" سروستان

۳ دي ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸:۵۲ کد مطلب: 19315

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سروستان در واکنش به انتشار خبر "تخریب کاروانسرای عباسی" مستقر در سروستان عدم همراهی مسئولین اوقاف را علت عدم رسیدگی و مراقبت از این مجموعه تاریخی عنوان کرد.

محمدصادق آرام تن؛ مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سروستان در واکنش به خبر منتشر شده درخصوص تخریب "کاروانسرای عباسی شماره 3 سروستان" و تبدیل آن به محل نگهداری احشام به خبرنگار سروستان ما گفت: این بنای تاریخی متعلق به دوره صفویه بود و جزء آثار تاریخی ثبت شده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس می باشد با  تاکید و دستور مستقیم مدیرکل در اوایل سال 95 جهت بهسازی، حفظ و نگهداری در لیست طرح های ویژه قرار گرفت.

 

وی در ادامه این مطلب افزود:به دنبال این پیگیری و ورود  بخش خصوصی جهت ترمیم، احیا و در نهایت بهره برداری از آن جهت گردشگران داخلی و خارجی از یک سو و از سوی دیگر همکاری اهالی روستای خیرآباد سروستان، این کاروانسرا پاکسازی و آماده تحویل به بخش خصوصی شد.

 

صادق آرام تن همچنین تاکید کرد: با ورود بخش خصوصی به این پروژه و تهیه نقشه های اجرایی و برآورد سرمایه گذاری 5 میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی، روند عملیاتی و حفظ، ترمیم و تبدیل آن به یک مرکز تفریحی-گردشگری آغاز شد اما در نهایت به دلیل عدم همرهی اداره اوقاف  در اجرای این طرح، سرمایه گذار از این پروژه منصرف  و رسیدگی به این کاروانسرای قدیمی متوقف شد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی سروستان با اشاره به مساله اشتراک آثار تاریخی سروستان با مجموعه های اوقافی در این شهرستان تصریح کرد: ما این مشکل را نیز در جهت آزادسازی بقعه شیخ یوسف داریم و علیرغم پرداخت هزینه های جداسازی مقبره شیخ یوسف سروستان از مسجد، متاسفانه پس از گذشت حدود 7 سال هنوز نتوانسته ایم طرح  جامع این اثر فاخر تاریخی را اجرا کنیم.

 

وی در پایان  ضمن تقدیر از پیگیری های مجموعه خبری سایت خبری سروستان ما در جهت حفظ و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان سروستان گفت: حجم بالای آثار فاخر تاریخی و فرهنگی در سروستان از یک سو و از سوی دیگر عدم تامین منابع مالی جهت بهسازی، فضاسازی و حتی نگهداری از این مجموعه ها با توجه به مشکلات اقتصادی دولت، تحت الشعاع قرار گرفته اما امیدواریم با همکاری مسئولین  محترم استانی و شهرستانی مشکلات موجود در این زمینه مرتفع گردد.

انتهای پیام/س
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

آزاده
۱۳۹۶/۱۰/۳ ۱۳:۴۴

با این وضع مدیریت در سروستان خود شهر سروستان هم در آستانه نابودی است. شهرک صنعتی نابود شد ، بیش از 1200 نفر بیکار شدند کسی ککش هم نگزید شما غصه تخریب کاروانسرا میخوری پدر بیامرز.

پاسخ به این نظر