» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

بحران آب نخستین دغدغه در استان فارس؛ ۵۰ درصد قنات‌ها خشک شد

۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۱۲:۱۲ کد مطلب: 19987

استاندار فارس گفت: نخستین بحث و دغدغه جدی ما بحران آب است در حال حاضر۵۰ درصد قنات و ۱۸ درصد چاه کشاورزی در استان فارس خشک شده است.

به گزارش سروستان ما، اسماعیل تبادار در جلسه شورای اداری استان فارس اظهار داشت: صادرات غیرنفتی استان 41 درصد رشد داشته است و در زمینه بهبود فضای کسب و کار از 18 به 4 رسیده که  استان فارس در این زمینه رتبه نخست را کسب کرده است. 

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان از 36 مورد به 112 شرکت رسیده است، گفت: استان فارس در زمینه تولید علم و فناوری و ارتباط صنعت در دو سال گذشته در زمره استان‌های برتر کشور بوده است. 

تبادار افزود: تاکید ما بر تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است که 660 طرح نیمه‌تمام واگذار شده که  بیش از هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دولت داشته است. 

استاندار فارس با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در این استان عنوان کرد: نرخ بیکاری در فارس از 16.8 درصد به 11.4 در سال 95  رسیده است. 

وی با اشاره به مشکلات موجود در استان فارس گفت: نخستین بحث و دغدغه جدی ما بحران آب در فارس است در حال حاضر50 درصد قنات و 18 درصد چاه کشاورزی و تالاب بختگان، پریشان‌، مهارلو و همه تالاب‌ها خشک شده است. 

تبادار عنوان کرد:عمق چاه‌ها در استان فارس از 70 متر به بیش از 400 متر رسیده است و  این استان برخلاف استان‌های دیگر که آب را برای کشاورزی مصرف می‌کنند، از آب تحت الارضی استفاده می‌کند. 

وی با بیان اینکه پیامد خشکسالی در بخشی از استان ایجاد شوره‌زار است، بیان کرد: با وجود این بحران آب استان فارس نقش مهمی در پهنه غذایی کشور دارد به گونه‌ای که در زراعت رتبه دوم و باغبانی رتبه اول را کسب کرده است. 

استاندار فارس با اشاره به اینکه از دولت انتظار داریم همان طور که توجه ویژه به دریاچه ارومیه بوده است، به بختگان نیز توجه شود، گفت: 5 هزار میلیارد تومان در شورای عالی آب مصوب شده و این مصوبه در سازمان برنامه و بودجه به سیستان و بلوچستان و خوزستان لحاظ شد و برای فارس لحاظ نشد. 

تبادار عنوان کرد: سدهای هایقر، نرگسی و کوار آماده آبگیری است اگر اینها به بهره‌برداری برسد مشکلات زیادی برطرف و صنعت رونق گرفته و پریشان نیز از پریشانی نجات می‌یابد. 

وی خواستار توجه به توسعه ریلی فارس شد و افزود: این خط ریلی فارس به کانون بار  متصل نیست در صورتی که باید به یزد، بوشهر و گل‌گهر متصل شود. راه آهن شیراز به بوشهر مقدمات فاینانس آن انجام شده و اگر ابلاغ شود می‌توانیم دهه فجر آن را آغاز کنیم. 

استاندار فارس با اشاره به پروژه آزادراه شیراز- بوشهر گفت: انتظار داریم طرح بزرگی که رئیس جمهور نیز بر آن تاکید دارد، به عنوان بزرگترین آزادراه جنوب کشور افتتاح شود. همچنین آزادراه شیراز به بوشهر و لار به پارسیان آماده است که دهه فجر کلنگ‌زنی می‌شود. 

وی با بیان اینکه گردشگری فارس زیرساخت می‌خواهد افزود: از سال 55 موزه‌ای در پاسارگاد در حال ساخت است که هنوز تمام نشده و مناظر طبیعی آن باید به عنوان کشور کوچک مورد توجه قرار گیرد. 

منبع:تسنیم
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما: