» آخرین عناوین :


نظرسنجی

آرشیو
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

نقش برجسته سروستان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹:۱۸ کد مطلب: 20227

شهرستان سروستان از جمله شهرهای پیشگام و پرشور در مسیر پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی بوده به طوریکه نخستین جلوه های بروز انقلاب در این شهرستان از اوایل سال56 همگام با سراسر کشور پدیدار شد.

به گزارش خبرنگار سروستان ما، دکتر مسعود شفیعی سروستانی، تاریخ نگار و نویسنده  وقایع تاریخی برتر استان فارس در گزارشی کوتاه به بیان گوشه کوچکی از رشادت ها و جانفشانی های مردم بصیر، ولایتمدار و انقلابی سروستان در طول سال های مبارزاتی انقلاب اسلامی پرداخته که در این مقال و در آستانه سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به آن می پردازیم.

 

وی گزارش خود را اینگونه آغاز می کند؛

 

ثواب ثبت تاریخ انقلاب اگر از افرادی که جنگیدند بیشتر نباشد برابر ثواب مبارزان است.

«مقام معظم رهبری»

شهرستان سروستان از جمله شهرهای پیشگام و پرشور در مسیر پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی بوده به طوریکه نخستین جلوه های بروز انقلاب در این شهرستان از اوایل سال56 همگام با سراسر کشور پدیدار شد.

 

" شعار نویسی علیه رژیم منحوس پهلوی در اردیبهشت 56 دبیرستان سیبویه(مطهری) "

برگزاری مراسم یادبود شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی و درگذشت شیخ احمد کافی از سوی کسبه و بازاریان سروستان، سخنرانی آتشین مجد الاسلام؛ رازینی بلافاصله پس از حادثه قم در مسجد صاحب الزمان(عج) و تعطیلی بازاریان به دنبال درخواست و انتشار پیام آیت الله محلاتی نمونه هایی بارز از نقش آفرینی مردم خطه سرافراز سروستان در سال های مبارزات انقلاب اسلامی است.

حضور شهید آیت الله دستغیب در مسجد انقلاب سروستان-سال 1357

سال 57 به عنوان سال سرنوشت ساز تاریخ ایران، حرکت مردمی با شروع تظاهرات جوانان انقلابی در شب 24 رمضان در مسجد انقلاب سروستان آغاز شد.

برگزاری تظاهرات پرشکوه مردم و برپایی نماز عید فطر در مسجد جامع، استقبال تاریخی و بی نظیر از شهید آیت الله دستغیب در پنجم محرم، تظاهرات باشکوه روز عاشورای سال 57 و اجتماع کم سابقه مردم در  مقابل مسجد جامع سروستان و اعزام کاروان کمک های مردمی سروستان به مردم قم از جلوه های برجسته انقلاب اسلامی در شهرستان سروستان است.

اقامه نماز عید سعید فطر در مسجد جامع سروستان-سال 1357

 

گوشه ای از فرازهای جالب انقلاب اسلامی در سروستان ؛

مشارکت مردم سروستان در تظاهرات روز 22 بهمن1357 در صفوف مبارزان شیراز جلوه ای باشکوه از حضور مردم انقلابی این دیار است. در روز 22 بهمن 57 حدود 400 تا 500 نفر از مردم سروستان به همراه اهالی مهارلو و کوهنجان و شوریجه برای اعلام پشتیبانی از نهضت حضرت امام خمینی(ره) به شیراز رفتند و از ساعت ده صبح، ابتدا در مقابل بیمارستان شیراز تجمع و سپس به صفوف تظاهرات مردم شیراز پیوستند. درگیری مردم با ماموران رژیم از ساعت 11 آغاز شد و اوج درگیری در میدان شهرداری شیراز بود .

یکی از اهداف مردم و جوانان انقلابی، تصرف شهربانی و ساواک شیراز بود که در کنار ارگ کریم خانی  قرار داشت. درگیری ها تا  4 بعدازشهر ادامه داشت و ماموران رژیم از بالای برج های ارگ کریم خان مردم را به رگبار می بستند. در اوج این درگیری ها، حاج سید حسن موسوی از بازایان خوشنام سروستانی، کفن پوشیده و به همراه  تعدادی از جوانان انقلاب سروستان خود را به صحنه درگیری رساند.درگیری در میدان شهرداری شیراز تا ساعت 4 بعداز ظهر ادامه داشت.

حدود 60 نفر در این صحنه به شهادت رسیده و صدها نفر زخمی شدند. بیمارستان شیراز مملو از مجروحین و شهدا بود و بیمارستان ها با کمبود خون و لوازم پانسمان روبرو شدند. ساعت 4 بعداز ظهر شهربانی شیراز و ساواک سقوط کرد.

در لحظه سقوط شهربانی شیراز، جوان انقلابی مهارلو شهید ستارخرم به شهادت رسید و دوست و همرزم انقلابی او شهید سید قدرت الله سادات بلافاصله پس از شروع جنگ تحمیلی به  روزهای سقوط خرمشهر  29مهر59 به شهادت رسید و در شمار نخستین شهدای دفاع مقدس استان و شهرستان سروستان شناخته شد.

شهید ستار خرم

 

شهید سید قدرت الله سادات

 

عصر22 بهمن مردمی که به شیراز رفته بودند به سروستان بازگشتند و با تجمع در میدان شیخ یوسف  و مسجد صاحب الزمان(عج) سرود پیروزی، پخش و لحظه پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد. دراین میان نماز جماعت مغرب و عشاء در مسجد صاحب الزمان(عج) در میان شور و وجد مردم انقلابی سروستان اقامه شد و به دنبال آن، فرمانده و نیروهای ژاندارمری سروستان با انقلاب بیعت و اعلام وفاداری کردند.

 

انتهای پیام/س
نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما: